Jak zostać członkiem OSP

Przyjęcie w poczet członków następuje na podstawie uchwały zarządu OSP raz w roku  po złożeniu przez osobę zainteresowaną pisemnej deklaracji.

1. deklaracja wstąpienia do OSP
  2. Deklaracja członka wspierającego
  3. Deklaracja do drużyny MDP (Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza)

Członkowie OSP dzielą się na:

• członków zwyczajnych, w tym członków młodzieżowych i kobiecych drużyn pożarniczych,

• członków wspierających,

• członków honorowych.

Członkami zwyczajnymi OSP mogą być:

• pełnoletni obywatele polscy i cudzoziemcy  mający stałe miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i nie pozbawieni praw publicznych,

• małoletni w wieku od 16 do 18 lat oraz za zgodą przedstawicieli ustawowych małoletni poniżej  16 lat, jeżeli  deklarują i dają rękojmię czynnego uczestnictwa w realizacji celów OSP

Członek zwyczajny aktywnie uczestniczy w wykonywaniu postanowień statutu, opłaca składkę członkowską i składa przyrzeczenie następującej treści: „W pełni świadom obowiązków strażaka – ochotnika uroczyście przyrzekam czynnie uczestniczyć w ochronie przeciwpożarowej majątku narodowego, być zdyscyplinowanym członkiem ochotniczej straży pożarnej, dbałym o jej godność, ofiarnym i mężnym w ratowaniu życia ludzkiego i mienia”.

• Członkiem młodzieżowej drużyny pożarniczej może zostać osoba, która skończyła 12 lat, uzyskała zgodę opiekunów ustawowych, jeśli ma mniej niż 16 lat, i złożyła przyrzeczenie.

• Członkom młodzieżowych drużyn pożarniczych w wieku od 16 do 18 lat  przysługuje bierne i czynne prawo wyborcze.

• Członkowie młodzieżowych drużyn pożarniczych nie biorą udziału w akcjach ratowniczych prowadzonych przez OSP.

Członkowie zwyczajni mają prawo:

• wybierać i być wybieranymi do władz OSP z wyjątkiem małoletnich poniżej 16 lat.

• uczestniczyć w walnym zebraniu z prawem głosu.

• wysuwać postulaty i wnioski wobec władz OSP.

• korzystać z urządzeń i sprzętu będącego własnością OSP.

• używać munduru, dystynkcji i odznak.

Do obowiązków członka zwyczajnego  należy:

• aktywne uczestniczenie w działalności OSP.

• przestrzeganie postanowień niniejszego statutu jak też regulaminu i uchwał władz OSP.

• podnoszenie poziomu wiedzy pożarniczej poprzez udział w szkoleniu fachowym.

• dbanie o mienie OSP.

• regularne opłacanie  składek  członkowskich.

Spośród pełnoletnich członków zwyczajnych tworzy się jednostkę operacyjno-techniczną.

Członkostwo ustaje na skutek:

1. skreślenia z listy lub wykluczenia członka zwyczajnego,
  2. skreślenia z listy członków zwyczajnych dokonuje zarząd OSP w następujących przypadkach:
  1. rezygnacji z członkostwa złożonej przez członka na piśmie.

2. nie usprawiedliwionego zalegania przez członka z opłatą składek za okres przekraczający 12 miesięcy, mimo pisemnego upomnienia.

3. śmierci członka.

1. wykluczenia członka zwyczajnego dokonuje zarząd OSP w następujących wypadkach:

1. prowadzenia działalności rażąco sprzecznej z niniejszym statutem.

2. popełnienia czynu, który dyskwalifikuje daną osobę jako członka OSP lub godzi w dobre imię OSP.

1. przed podjęciem uchwały w sprawach określonych w ust. 2 pkt. 2 i w ust. 3 zarząd umożliwia członkowi OSP złożenie wyjaśnienia na piśmie lub osobiście na posiedzeniu zarządu.

2. od uchwały zarządu w sprawie, o której mowa w ust. 2 pkt. 2 i ust. 3, członek OSP może odwołać się w terminie 14 dni od dnia powiadomienia o wykluczeniu do walnego zebrania, którego uchwała jest ostateczna.

3. do czasu rozpatrzenia odwołania członek zwyczajny nie korzysta z praw oraz nie wykonuje obowiązków określonych niniejszym statutem.

4. skreślenie z listy członków zobowiązuje do zwrotu umundurowania i innych przedmiotów należących do OSP.

1. Członkiem wspierającym może być osoba fizyczna lub prawna bez względu na jej miejsce zamieszkania i siedzibę w kraju lub za granicą, która zadeklaruje wspomaganie działalności OSP finansowo lub w innej formie. Uczestniczyć w walnym zebraniu członków OSP i być wybieranym do władz OSP, korzystać z urządzeń i sprzętu będącego własnością OSP. Członek wspierający opłaca składkę członkowską  w zadeklarowanej przez siebie wysokości.
  2. Członkiem honorowym może być każda osoba fizyczna , bez względu na miejsce zamieszkania, szczególnie zasłużona dla ochrony przeciwpożarowej. Godność członka honorowego nadaje walne zebranie OSP.
  3. Członkowie honorowi nie opłacają składek członkowskich.
  4. Członek wspierający i członek honorowy mają prawo uczestniczenia w pracach i imprezach organizowanych przez OSP, a z głosem doradczym także w walnym zebraniu.